Stany Zjednoczone

Eucharystia, synodalność i ewangelizacja - tematy drugiego dnia zebrania plenarnego USCCB

Eucharystia, synodalność i różne konflikty na świecie były jednymi z tematów omawianych podczas drugiego dnia posiedzenia plenarnego USCCB.

Gonzalo Meza-15 października 2023 r.-Czas czytania: 4 minuty
USCCB

(Zdjęcie OSV News / Bob Roller)

Eucharystia, synodalność i różne konflikty na świecie były jednymi z tematów omawianych podczas drugiego dnia drugiego posiedzenia plenarnego Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych (USCCB).USCCB) 14 listopada w Baltimore w stanie Maryland. Oficjalne obrady otworzyło odczytanie przesłania biskupów do Ojca Świętego, po którym głos zabrali kardynał Christophe Pierre, nuncjusz apostolski w USA i bp Timothy P. Broglio, przewodniczący USCCB.

Niestety, jak się dowiadujemy, w MontażPrałaci powiedzieli papieżowi, że "zniszczenie i dewastacja wojny obciążają nasze serca. Jak powiedziałeś, nie możemy zapominać o Ukrainie, Palestynie i Izraelu. Nie zapominajmy o wielu innych regionach, w których wciąż toczy się wojna. Jak często powtarzałeś: "Wojna to porażka"" - czytamy w przesłaniu do Ojca Świętego. W swoim liście prałaci odnoszą się również do podróży synodalnej: "W nadchodzącym roku mamy nadzieję ułatwić modlitwę i dialog wokół refleksji zawartych w raporcie podsumowującym. Towarzyszenie wiernym w podróży synodalnej było łaską dla naszego Kościoła".

O Synodzie

Po odczytaniu przesłania do papieża Franciszka głos zabrał kardynał Christophe Pierre, który skupił się na relacji między Eucharystią a synodalnością. W tym roku, powiedział bp Pierre, dwie inicjatywy ukierunkowały naszą podróż: Narodowy Renesans Eucharystyczny i globalne wezwanie do synodalności. Nawiązując do spotkania dwóch wędrowców z Jezusem na drodze do Emaus (Łk 24, 13-35), nuncjusz potwierdził, że podróż synodalna opiera się na spotkaniu, towarzyszeniu, słuchaniu, rozeznawaniu i radowaniu się tym, co objawia Duch Święty. "Odrodzenie eucharystyczne i synodalność idą w parze. Albo mówiąc inaczej: wierzę, że będziemy mieli prawdziwe odrodzenie eucharystyczne, kiedy doświadczymy Eucharystii jako sakramentu wcielenia Chrystusa, Pana idącego z nami w drodze" - powiedział kardynał.

Przypominając homilię papieża Franciszka wygłoszoną podczas Mszy św. otwierającej synod w Rzymie, bp Pierre powiedział, że synod nie jest programem ani ideą, ale "sposobem, w jaki jesteśmy powołani do bycia Kościołem Bożym, w celu ewangelizacji dzisiejszego świata, który bardzo potrzebuje Ewangelii nadziei i pokoju". W tym sensie kardynał Pierre wezwał północnoamerykańskich prałatów do bycia "poszukiwaczami przygód dla Pana", aby zjednoczeni harmonijnie w różnorodności, mogli dawać świadectwo ludowi Bożemu.

Arcybiskup Timothy P. Broglio, arcybiskup odpowiedzialny za amerykańskie służby wojskowe, który uczestniczył w Synodzie w Rzymie, mówił o swoich doświadczeniach podczas tego spotkania i zauważył, że wiele z aspektów, których doświadczył, jest już rzeczywistością w USA: "Kolegialna atmosfera, która charakteryzuje te zgromadzenia, przemyślenie i interakcja, które charakteryzują pracę Krajowej Rady Doradczej, pracę diecezjalnych rad duszpasterskich, rad prezbiterialnych, komisji rewizyjnych, rady szkolnej i tak wielu innych organizacji, łatwo przychodzą na myśl. Pomyślmy także o komitetach tej konferencji. Przynajmniej w tych, w których służyłem, interakcja między biskupami, pracownikami i konsultantami była aktywna, zdrowa i niezwykle pomocna.

O konfliktach na świecie

W drugiej części swojego wstępnego przemówienia biskup Broglio mówił o globalnych konfliktach, w tym o inwazji Rosji na Ukrainę i wojnie izraelsko-palestyńskiej: "Uznajemy i bronimy prawa Izraela do istnienia i zajmowania miejsca wśród narodów. Jednocześnie wiemy, że Palestyńczycy, nawet jeśli są mniejszością, mają prawo do własnej ziemi". Biskup Broglio wspomniał również o trzech katolickich stowarzyszeniach i grupach pomagających w łagodzeniu sytuacji w Ziemi Świętej, w tym o Rycerzach i Damach Grobu Świętego, Szpitalu Betlejemskim i Katolickim Stowarzyszeniu Pomocy Bliskiego Wschodu.

Przewodniczący USCCB odniósł się również do rosyjskiej inwazji na Ukrainę i nazwał ją "niesprawiedliwą agresją". Na zakończenie prałat wspomniał o różnych sposobach, w jakie biskupi północnoamerykańscy starają się nieść przesłanie Ewangelii. W tym zadaniu prałat docenił pracę księży, którzy "stoją na czele tych wysiłków. Są oni naszymi pierwszymi współpracownikami i polegamy na ich niestrudzonych wysiłkach".

Na koniec biskup Broglio wspomniał o różnych świeckich apostolatach, które przyczyniają się do tego zadania ewangelizacji w kraju, w tym NET Ministries, Evangelical Catholic, Formed i Cursillo de Cristiandad. "W imieniu wszystkich biskupów dziękuję wszystkim tym, którzy starają się wnieść witalność, zaangażowanie i odnowę do naszych wspólnot wiary, docierając w ten sposób na peryferie" - powiedział.

Podczas drugiego dnia sesji publicznej biskupi głosowali również za poparciem sprawy beatyfikacji i kanonizacji, na szczeblu diecezjalnym, Sługi Bożego Izaaka Tomasza Heckera (1819-1888), założyciela Ojców Paulistów. Biskupi podkreślili, że ojciec Hecker "pozostaje dla naszych współczesnych wzorem poszukiwania Boga, doświadczenia nawrócenia, heroicznego poświęcenia w służbie, promowania misji Kościoła i pracowitości w poszukiwaniu kierownictwa Ducha Świętego". Prace jesiennego zgromadzenia plenarnego zakończą się 15 listopada.

Biuletyn informacyjny La Brújula Zostaw nam swój e-mail i otrzymuj co tydzień najnowsze wiadomości z katolickim punktem widzenia.
Banery reklamowe
Banery reklamowe